info@estetikcerrahimerkezi.com

ESTETİK VE PLASTİK CERRAHİ MERKEZİ, GÖĞÜS ESTETİĞİ
OP DR GÖKHAN ÖZERDEM TEL: 0532 370 04 14

DOĞAL YOLLAR İLE MEME BÜYÜTME DİYE BİR ŞEY VAR MI?

Memeler kadınlığın önemli bir göstergesidir. Kadın vücudunun Annelik, cinsellik ve tabi ki kadınsı öz güven gibi etkenlerin üzerinde yoğunlaştığı önemli bir parçasıdır. Meme küçüklüğü şikayeti olan bir kadın kendi hemcinsleri arasında öz güven sorunu yaşayabilmektedir. Yaşam kalitesini düşürücü psikolojik problemler bile yaratabildiği bilinmektedir. 

Hepimiz biliyoruz ki vücudun sınırlarını genlerimiz belirlemektedir. Vücut oranının potansiyelini belirleyen gen özellikleri yanında tabi ki gelişimsel bazı hormonlar da ilave olarak sınırların değişimine katkıda bulunmaktadır. 
 
Bugün piyasada meme büyütme hapları bulunmaktadır. Çoğunun içeriği bilinmemekle beraber hapların hormon takviyesi önerenler de vardır. Bu bilimsel dayanağı olmayan yanlış bir yöntemdir. Vücuda zarar verebilecek onay almamış bu tür ilaçların meme büyüttüğüne inanmayınız. Şu anda bakanlık veya Amerika ilaç dairesi (FDA) onaylı meme büyütme hapı bulunmamaktadır. 
 
Bir diğer doğal meme büyütme yöntemleri içinde yağ enjeksiyonu, diğer tanımlamaları ile yağ transferi, lipofilling, lipomammoplasti bulunmaktadır. Aslında eski, denenmiş bir yoldur. İlk olarak 1895 yılında lipom yani gövdede bulunan bir yağ kitlesi direk meme büyütme amacıyla meme dokusu altında yerleştirilmiştir. 
 
Bugün yağ transferi konusunda biraz daha tartışmalı bir söylem ortaya atılmıştır. O da ‘kök hücre ile meme büyütmedir’. 
 
Kök hücre bugün, tıbbi çalışmaların ileri bir gelecekte bazı sonuçları alabilecekleri bir konudur. Bu çok da kısa bir süre olmayacaktır. Evet, özellikle kasıklarda ve karından alınan yağlarda kök hücre diyebileceğimiz bazı hücreler bulunmaktadır. Pluripotent (çok yönlü) hücrelerdir bunlar. Adından da belli olduğu gibi ‘kök’ demek ile sonrasında bir şey oluşturma, şekillendirme potansiyeli olan bir maddeyi veya nesneyi algılarız. Yani doğru bir uyaran ile başka bir dokuya dönüşebilir anlamındadır. 
 
2010 yılında Amerika’da New York’ta katıldığımız bir toplantıda yağ transferleri sonrasında özellikle yüzde ‘kök hücre’ varlığından dolayı deride gençleşme, tazelenme olabileceği belirtilmişti. Ancak bunun da yanında bazı kanserojen hücreleri de bu tip ‘kök hücrelerin’ aktive ederek kanseri hızlandırabilecekleri üzerinde de düşünülmesi gerektiği aynı toplantıda bildirilmiştir. 
 
Kısacası doğal yollar ile meme büyüme yöntemleri arasında sayılan yağ enjeksiyonunun kök hücre ile meme büyütme olarak adlandırılması bugün için yanlıştır. Bilimsel değildir ve bilimsel olabilecek kanıtlara da şu anda sahip değiliz. 
 
Yağ transferi ile yüzde veya diğer vücudun lokal alanlarında, ciddi miktarlarda olmadan dolgu amaçlı kullanılmaktadır. Ancak meme gibi daha geniş alanlarda, büyümeği sağlamak amacı ile çok daha fazla miktarda yağ kullanılması gerekmektedir. Yağ transferi sonrası yağ dokuda ki erimenin yanında, kist oluşumundaki yüksek oran, yağ nekrozları ( yağ hücrelerin ölmesi), kalsiyum tuzlarının oluşumu ve bunların ileride meme kanseri görünümü ile karışması ile kullanılması pek rağbet görmemiştir. Bazı küçük kontur düzensizliklerinde kullanılmaları daha mantıklı görünmektedir. Aslında hepsinden daha önemli bir konuda benim memelerim küçük büyük olmasını istiyorum diyen bayanların bu yöntemi ilk baştan kabul etmeyecekleridir. Çünkü en iyi şartlarda sadece yarım beden, - o da ilerde belli miktarının vücut tarafından emilecektir – büyüme sağlayabilmektedir. Bu da tatmin edici bir sonuç ortaya çıkartmayacaktır. 

Doğal yollarla ameliyatsız meme büyütme yöntemi olarak tanıtılan diğer bir yol da dolgu maddeleridir. Aslında bu tip dolgu maddelerinin kullanımı 1950’li yıllara uzanmaktadır. Enfeksiyon, meme dokusunda nekroz yani çürüme, fibrozis ( iyileşmeye bağlı sertleşen doku) gibi komplikasyonların sık olmasından dolayı terk edilmiştir. Piyasaya yeni dolgu maddeleri sürülmektedir. FDA onayı almamış bu tip geçici dolgu maddelerinin kullanılması beraberinde büyük sorunlar da getirebilir. Dolgu maddeleri de silikon protezler gibi vücuda yabancı maddelerdir ve uygulama sonrası meme dokusu altına veya içine sınırları belli olmadan dağılmaktadır. Silikon protezler vücuda son derece uygundur ve üzerinde yıllar içinde teknolojik gelişmeler ile üzerinde bir çok bilimsel araştırma da yapılmış ve avantajları ortaya konuşmuştur. Yeni jenerasyon silikon protezler artık sertifikalı hatta garanti belgelidir ve ömür boyu kullanabileceğiniz yapıdadırlar. 
 
Meme büyütme kremleri yine haplar gibi bitkisel içeriklerinin oldukları iddiası ile pazarlanmaya çalışılmaktadır. Kremler gibi diğer bilimsel olmayan söylemler ise meme büyütme egzersizleri, hareket veya masajlarıdır. Aslında biraz da komik bu tür söylemler ne yazık ki bazı bayanlarda gerçek dışı beklentiler yaratabilmektedir. 
 
Maddi olarak ameliyat olamayan veya ameliyattan korkan kişilerin hedef alındığını görmekteyiz. Bazı internet sitelerinde bu egzersizleri yaparken veya kremleri kullanırken insanların önce bu yaptıklarının işe yarayacağına inanmaları gerektiği gibi gerçekten komik yazılara da rastlamaktayız.  

Op Dr Gökhan Özerdem Estetik Plastik Cerrahi Antalya

Op Dr Gökhan Özerdem 
Antalya

+90 505 928 21 41 (Sadece mesaj ile)

Resimleriniz ile (her iki yandan ve önden çekilmiş olarak) direk doktorumuza mesaj ile danışabilir, fiyat bilgisi alabilirsiniz ! Randevu için lütfen iletişim numalarımızdan asistanlarımıza ulaşınız.

ANNE ESTETİĞİ
FİYATLAR
https://www.estetikcerrahimerkezi.com


YouTube Kanalımızda Videolarımızı İzleyebilirsiniz. Lütfen Kanalımızı Takip Edin!

Hasta Yorumlarımız

TIKLA

Doktortakvimi 

'Bu site tanıtım ve bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz. Bu site Estalya Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi resmi sitesidir. Her hangi bir sağlık kuruluşu değildir. Öncesi sonrası resimlerde de olduğu gibi burada fiyat bilgilerimizi paylaşmamız yasa gereği mümkün değildir. Fiyat bilgisi için tarafımıza randevu ile gelebilir veya irtibat telefonlarımızdan asistanlarımızla irtibata geçebilirsiniz'